The AVX SR387C104KAR is a 0.1uF ceramic capacitor with a DC rated voltage of 500VDC and a tolerance of 10%. It features a X7R dielectric and is suitable for use in a variety of applications. The capacitor is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 125°C. It is also compliant with various industry standards and regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
AVX SR387C104KAR technical specifications.
| Capacitance | 0.1uF |
| Voltage | 500VDC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | X7R |
| DC Rated Voltage | 500VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Mounting | Through Hole |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Radial |
| Case Style | Dipped |
| Terminal Pitch | 9.53mm |