The TCJB335M035R0200 is a polarized tantalum capacitor with a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. It has a capacitance of 3.3uF and a DC rated voltage of 35V. The capacitor is a 2-terminal device with a width of 2.8mm and a length of 3.5mm. It is a chip-style capacitor with a height of 1.9mm.