The AVX TCNT476M016R0200 is a polarized tantalum capacitor with a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. It has a capacitance of 47uF and a DC rated voltage of 16V. The capacitor measures 2.8mm in width, 3.5mm in length, and 1.2mm in height. It is a ROHS compliant component with a chip package type.