AVX TLJP107M006R5400 technical specifications.
| Case Code | P |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Inward L |
| Package/Case | 2012-15 |
| Product Length (mm) | 2.05 |
| Product Depth (mm) | 1.35 |
| Product Height (mm) | 1.5(Max) |
| Product Weight (g) | 0.015 |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 2.05 X 1.35 X 1.5 |
| Capacitance | 100uF |
| Voltage | 6.3VDC |
| DC Rated Voltage | 6.3VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| ESR | 5.4Ohm |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Leakage Current | 12uA |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |