The AVX TPSB476K010T0350 is a polarized tantalum capacitor with a capacitance of 47uF and a DC rated voltage of 10V. It has a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. The capacitor measures 2.8mm in width, 3.5mm in length, and 1.9mm in height. It is available in a 3528-21 package type.