This AVX TPSD477M006R0200 is a polarized tantalum capacitor with a capacitance of 470uF and a DC rated voltage of 6.3V. It has a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. The capacitor measures 4.3mm in width, 7.3mm in length, and 2.9mm in height. It is available in a 2917 package type.