The BEL 3JS100-RTR is a 350V 100mA axial PTC resettable fuse with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It features a lead-free tin matte contact plating and a power dissipation of 220mW. The fuse is packaged in a tape and reel format and is approved for use in CSA, CE, and cURus applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
BEL 3JS100-RTR technical specifications.
| Approvals | CSA, CE, cURus |
| Package/Case | Axial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Current Rating | 100mA |
| DC Cold Resistance | 13.5R |
| Diameter | 5.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.591inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 220mW |
| Series | 3JS |
| Voltage Rating | 350V |
| Voltage Rating (AC) | 350V |
| DC Rated Voltage | 140V |