The BEL 3JS400-RTR is an axial PTC resettable fuse with a voltage rating of 350V and a current rating of 400mA. It features a through hole mount and is packaged in tape and reel. The fuse has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is approved for use in CSA, CE, and cURus applications and is lead free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
BEL 3JS400-RTR technical specifications.
| Approvals | CSA, CE, cURus |
| Package/Case | Axial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Current Rating | 400mA |
| DC Cold Resistance | 860mR |
| Diameter | 5.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.591inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | 3JS |
| Voltage Rating | 350V |
| Voltage Rating (AC) | 350V |
| DC Rated Voltage | 140V |