BEL FNP850-12G technical specifications.
| Approvals | UL, CSA, TUV, EN |
| Current - Output 1 | 73A |
| Depth | 83.8mm |
| Efficiency | 87% |
| Features | I²C |
| Height | 8.5inch |
| Isolation Voltage | 4kV |
| Length | 298.2mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 73A |
| Max Output Power | 856W |
| Max Power Dissipation | 850W |
| Mount | Rack |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 73A |
| Output Power | 856W |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FNP850 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Weight | 1000g |
| Width | 1.65inch |