The QMS14DG-G is a 5V DC-DC converter module with an output current of 14A and output power of 82W. It features a module package and is packaged in bulk. The module is RoHS compliant and has an isolation voltage of 1.5kV. It is not radiation hardened and is suitable for general use.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
BEL QMS14DG-G technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 14A |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 14A |
| Output Power | 82W |
| Output Voltage | 5V |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Voltage - Output 1 | 5V |