The SC105B-120 is a surface mount fixed inductor with a nonstandard package and a maximum operating temperature of 125°C. It has a minimum operating temperature of -40°C and a saturation current of 2.45A. The inductor has a DC resistance of 70mR and an inductance of 12uH. It is available on tape and reel and is unshielded.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
BEL SC105B-120 technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| DC Resistance (DCR) | 70mR |
| Inductance | 12uH |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Saturation Current | 2.45A |
| Series | SC105B |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 2.52MHz |
| Tolerance | 20% |