The SC105B-151 is a surface mount inductor with a nonstandard package and a maximum operating temperature of 125°C. It has a DC resistance of 550mR and an inductance of 150uH. The inductor is unshielded and has a saturation current of 780mA. It is available in tape and reel packaging and can operate within a temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
BEL SC105B-151 technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| DC Resistance (DCR) | 550mR |
| Inductance | 150uH |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Saturation Current | 780mA |
| Series | SC105B |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 20% |