The SC105B-220 is a surface mount fixed inductor with a nonstandard package and a maximum operating temperature of 125°C. It has a DC resistance of 100mR and an inductance of 22uH. The inductor is unshielded and has a tolerance of 20%. It is designed for use in high-temperature applications and is available on tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
BEL SC105B-220 technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| DC Resistance (DCR) | 100mR |
| Inductance | 22uH |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Saturation Current | 1.95A |
| Series | SC105B |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 2.52MHz |
| Tolerance | 20% |