The SC2506-330 is a surface mount fixed inductor with a nonstandard package and a tolerance of 20%. It has a DC resistance of 650 milliohms and a saturation current of 600 milliamps. The inductor is unshielded and has a test frequency of 100 kHz. It is available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
BEL SC2506-330 technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| DC Resistance (DCR) | 650mR |
| Inductance | 33uH |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Saturation Current | 600mA |
| Series | SC2506 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |