The SC2506-681 is a surface mount inductor from BEL with a nonstandard package and a DC resistance of 15.3 ohms. It has an inductance of 680 microhenries and a tolerance of 20%. The inductor is designed for surface mount applications and is available on tape and reel. It is unshielded and has a saturation current of 120 milliamps. The SC2506 series is a range of inductors with similar specifications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
BEL SC2506-681 technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| DC Resistance (DCR) | 15.3R |
| Inductance | 680uH |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Saturation Current | 120mA |
| Series | SC2506 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |