The SC2506-6R8 is a surface mount fixed inductor from BEL with a nonstandard package and a tolerance of 20%. It has a saturation current of 1.3A and a DC resistance of 165mR. The inductor is unshielded and has a test frequency of 100kHz. It is available in a tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
BEL SC2506-6R8 technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| DC Resistance (DCR) | 165mR |
| Inductance | 6.8uH |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Saturation Current | 1.3A |
| Series | SC2506 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |