The BSI24-3.3/5S3R0 DC/DC converter from Bellnix operates over a temperature range of -10°C to 70°C and is available in a through-hole package. It has an efficiency of 87% and is not RoHS compliant. The converter has a single output voltage of 3.3V and a maximum output current of 3A. It is part of the BSI-24 series and has a maximum input voltage of 27V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bellnix BSI24-3.3/5S3R0 technical specifications.
| Efficiency | 87% |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Input Voltage | 27V |
| Min Input Voltage | 8V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 3A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| RoHS Compliant | No |
| Series | BSI-24 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |