
Cermet trimmer resistor with 20k Ohm resistance and 10% tolerance. Features 12 electrical turns, 250mW power dissipation, and a DC rated voltage of 500V. Mounts via pin through-hole to PCB, operating between -55°C and 125°C. Dimensions are 6.71mm length, 4.5mm width, and 8.26mm height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3266W-1-203 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Blue |
| Depth | 4.5mm |
| Height | 8.26mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 6.71mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Turns | 12 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 20kR |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Trimpot® 3266 - Sealed |
| Taper | Linear |
| Technology | CERMET |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Weight | 0.015oz |
| Width | 4.5mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Bourns 3266W-1-203 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.