
100kR Cermet trimmer potentiometer, 12-turn, linear taper, 300V voltage rating, 250mW power dissipation. Surface mount (SMD) component with gull wing terminations, measuring 6.35mm L x 6.35mm W x 8.39mm D. Operating temperature range of -65°C to 150°C. RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3269P-1-104LF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Depth | 8.39mm |
| Height | 0.205inch |
| Length | 6.35mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Turns | 12 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 100kR |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Trimpot® 3269 - Sealed |
| Taper | Linear |
| Technology | CERMET |
| Termination | Gull Wing |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 300V |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 300V |
| Weight | 0.425g |
| Width | 6.35mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3269P-1-104LF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
