The Bourns 3269P-ES2-101 is a sealed trimpot with a resistance of 100 ohms and a tolerance of 10%. It has a maximum power dissipation of 250 milliwatts and is designed for surface mount applications. The trimpot is packaged in a rail or tube with 100 units per package. It has a height of 0.205 inches and a termination style of gull wing.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Bourns 3269P-ES2-101 technical specifications.
| Height | 0.205inch |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Turns | 12 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Resistance | 100R |
| Resistor Type | Cermet |
| Series | Trimpot® 3269 - Sealed |
| Termination | Gull Wing |
| Tolerance | 10% |