
Cermet trimmer potentiometer, 0.25W power dissipation, 5kΩ resistance with 10% tolerance. Features a linear taper, 12 turns, and a vertical screw actuator. Surface mountable with gull wing terminations and tin terminal finish. Operating temperature range from -65°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3269W-1-502 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Orientation | Vertical |
| Actuator Type | SCREW |
| Depth | 6.36mm |
| Height | 8.46mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 6.35mm |
| Manufacturer Series | 3269 |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Turns | 12 |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 5kR |
| Resistance Law | Linear |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Trimpot® 3269 - Sealed |
| Taper | Linear |
| Technology | CERMET |
| Terminal Finish | Tin |
| Termination | Gull Wing |
| Tolerance | 10% |
| Type | Potentiometer |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3269W-1-502 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.