The Bourns Trimpot 3290 Sealed Linear 100R 5% Wirewound is a variable resistor with a linear taper and a resistance of 100 ohms. It is available in a package quantity of 50 and is packaged in a rail or tube. The resistor is designed for through hole, panel, or PCB mounting and has a maximum power dissipation of 1W. It operates over a temperature range of -65°C to 150°C and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3290H-1-101M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Depth | 6.1mm |
| Height | 0.375inch |
| Length | 17.78mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Mount | Through Hole, Panel, PCB |
| Number of Turns | 25 |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 100R |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Trimpot® 3290 - Sealed |
| Taper | Linear |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 5% |
| Weight | 0.025oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3290H-1-101M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
