
The Trimpot 3290 Sealed Linear 500R 5% Wirewound Through Hole resistor is a variable resistor with a linear taper and a resistance of 500 ohms. It has a resistance tolerance of 5% and is available in packaging quantities of 50. The resistor is RoHS compliant and has a maximum power dissipation of 1W. It can operate over a temperature range of -65°C to 150°C and has a weight of 0.025 ounces.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3290H-1-501 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Depth | 3.81mm |
| Height | 0.375inch |
| Length | 9.53mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Turns | 25 |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 500R |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Trimpot® 3290 - Sealed |
| Taper | Linear |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 5% |
| Weight | 0.025oz |
| Width | 3.81mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3290H-1-501 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
