
The Bourns Trimpot 3290 Sealed Linear 100R 5% 1W Through Hole PCB is a wirewound variable resistor with a linear taper and 5% tolerance. It has a maximum power dissipation of 1W and is designed for through hole PCB mounting. The resistor is available in a package quantity of 50 and is packaged in a rail/tube format. The operating temperature range is -65°C to 150°C. The device is RoHS compliant and is not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3290P-1-101 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 0.15inch |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Turns | 25 |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 100R |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Trimpot® 3290 - Sealed |
| Taper | Linear |
| Termination | PC Pin |
| Tolerance | 5% |
| Weight | 0.025oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3290P-1-101 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
