
10kR Cermet trimmer potentiometer, featuring a 10% resistance tolerance and 25 turns for precise adjustment. This through-hole mount component operates within a -55°C to 125°C temperature range and offers a maximum power dissipation of 500mW. The blue, 0603 (1608 metric) cased variable resistor is RoHS compliant and designed with pin terminations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3296W-1-103LF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Color | Blue |
| Depth | 4.83mm |
| Height | 11.55mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 9.53mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Military Standard | Not |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Turns | 25 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 10kR |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 3296 |
| Taper | Linear |
| Technology | CERMET |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| Weight | 0.03oz |
| Width | 9.53mm |
| RoHS | ROHS3 Compliant |
| Reach Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| California Prop 65 | WARNING: This product can expose you to chemicals including Antimony oxide (Antimony trioxide) and Nickel (Metallic) which are known to the State of California to cause cancer and Lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. |
Download the complete datasheet for Bourns 3296W-1-103LF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Bourns 3296W-1-103LF
User guide for the KIT_T2G_C-2D-4M_LITE evaluation kit featuring the Infineon CYT3DL MCU and EZ-USB FX3 for automotive cluster and 2D graphics development.
