
The Bourns Trimpot 3299 Sealed is a through-hole variable resistor with a linear taper and cermet technology. It has a maximum power dissipation of 500mW and a DC rated voltage of 500V. The resistor is available in a rail or tube packaging and has a resistance of 500 ohms. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Color | Blue |
| Contact Plating | Tin, Lead |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 10.03mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Through Hole, Panel |
| Number of Turns | 25 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Resistance | 500R |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Trimpot® 3299 - Sealed |
| Taper | Linear |
| Technology | CERMET |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Weight | 0.035oz |
| Width | 9.53mm |
| RoHS | Not Compliant |