
200k Ohm linear taper cermet trimmer resistor with 0.2W power dissipation. Features PC pin termination for through-hole mounting and a single turn design. Operating temperature range from -25°C to 100°C. Dimensions include 6.81mm diameter and 8.1mm depth. RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3306P-1-204 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Blue |
| Depth | 8.1mm |
| Diameter | 6.81mm |
| Height | 0.3inch |
| Length | 6.81mm |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Turns | 1 |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 200kR |
| Resistance Tolerance | 25% |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Trimpot® 3306 - Open Frame |
| Taper | Linear |
| Technology | CERMET |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 25% |
| Weight | 360mg |
| Width | 0.268inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3306P-1-204 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
