
The 3312J-1-103E is a 10kR cermet trimpot with a DC rated voltage of 500V and a tolerance of 20%. It is a surface mount device with a maximum power dissipation of 100mW and an operating temperature range of -55°C to 125°C. The resistor is packaged in a tape and reel with 500 units per package. It is RoHS compliant and not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3312J-1-103E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Depth | 2.8mm |
| Height | 1.7mm |
| Length | 2.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Power Dissipation | 100mW |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Turns | 1 |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 10kR |
| Resistance Tolerance | 20% |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Trimpot® 3312 - Sealed |
| Technology | CERMET |
| Termination | J-Hook |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Weight | 0.0321g |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3312J-1-103E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
