
The Bourns Trimpot 3314 Sealed Linear 10R 20% 250mW Surface Mount is a cermet variable resistor with a linear taper. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The resistor is surface mountable and packaged in tape and reel. It is RoHS compliant and has a resistance of 10R with a tolerance of 20%. The maximum power dissipation is 250mW.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3314G-1-100E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Depth | 6.2mm |
| Height | 0.1inch |
| Length | 0.177inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Turns | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 10R |
| Resistance Tolerance | 20% |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Trimpot® 3314 - Sealed |
| Taper | Linear |
| Technology | CERMET |
| Termination | Gull Wing |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.283g |
| Width | 0.177inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3314G-1-100E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.