
The Bourns Trimpot 3314 Sealed is a surface mount cermet resistor with a resistance of 1MR and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The resistor is packaged in tape and reel quantities of 500 and is compliant with RoHS regulations. It is not compliant with Reach SVHC regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3314J-2-105E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 0.1inch |
| Length | 4.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 250mW |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Turns | 1 |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 1MR |
| Resistance Tolerance | 20% |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Trimpot® 3314 - Sealed |
| Technology | CERMET |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3314J-2-105E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
