Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3319P-1-501 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Depth | 11.5mm |
| Height | 0.25inch |
| Length | 9mm |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Military Standard | Not |
| Mount | Through Hole |
| Number of Turns | 1 |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 500R |
| Resistor Type | Carbon |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Trimpot® 3319 - Open Frame |
| Taper | Linear |
| Technology | CARBON FILM |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 25% |
| Voltage Rating | 200V |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Bourns 3319P-1-501 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
