
The Bourns 3319W-1-501 is a 200V carbon film trimpot with a 25% tolerance and linear taper. It has a maximum power dissipation of 200mW and is designed for through hole mounting. The component operates within a temperature range of -25°C to 100°C. It is available in bulk packaging with 200 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3319W-1-501 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 0.492inch |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 200mW |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 500R |
| Resistor Type | Carbon |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Trimpot® 3319 - Open Frame |
| Taper | Linear |
| Technology | CARBON FILM |
| Termination | PC Pin |
| Tolerance | 25% |
| Voltage Rating | 200V |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Bourns 3319W-1-501 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.