
Four-turn, 1kΩ cermet trimmer potentiometer with a linear taper. Features a 7.62mm square body, 0.43mm lead diameter, and through-hole PCB mounting. Operates from -55°C to 150°C with a maximum power dissipation of 500mW and a voltage rating of 300V DC. RoHS compliant and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3339P-1-102LF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Diameter | 7.62mm |
| Color | Blue |
| Diameter | 7.62mm |
| Height | 0.25inch |
| Lead Diameter | 0.43mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7.62mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Turns | 4 |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 1kR |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Trimpot® 3339 - Sealed |
| Taper | Linear |
| Technology | CERMET |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 300V |
| DC Rated Voltage | 300V |
| Weight | 0.02oz |
| Width | 6.25mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3339P-1-102LF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
