
This 1W wirewound trimpot features a linear taper and is rated for 500V with a 5% tolerance. It is available in a through hole mount configuration and operates over a temperature range of -55°C to 150°C. The component is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3345P-1-501 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Blue |
| Height | 0.235inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Turns | 1 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 500R |
| Resistance Tolerance | 5% |
| Resistor Type | Wirewound |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Trimpot® 3345 - Sealed |
| Taper | Linear |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Weight | 0.04oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3345P-1-501 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
