Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3352K-1-104LF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Depth | 7.62mm |
| Length | 8.89mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Military Standard | Not |
| Mount | Through Hole |
| Number of Turns | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 100kR |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Trimpot® 3352 - Open Frame |
| Technology | CERMET |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.01oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3352K-1-104LF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.