Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3352K-1-505LF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Turns | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 5MR |
| Resistor Type | Cermet |
| Series | Trimpot® 3352 - Open Frame |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.01oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3352K-1-505LF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.