
Res Cermet Trimmer 2M Ohm 20% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn (8.89 X 5.33 X 9.53mm) Pin Thru-Hole Bag
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Depth | 5.33mm |
| Length | 8.89mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Turns | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 2MR |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Trimpot® 3352 - Open Frame |
| Taper | Linear |
| Technology | CERMET |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.01oz |
| RoHS | Not Compliant |