
General purpose cermet trimmer potentiometer with 10kR resistance and 10% tolerance. Features 0.5W maximum power dissipation and a single turn design. Through-hole PCB mounting with tin, matte contact plating. Operates from -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3362F-1-103LF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Depth | 6.99mm |
| Height | 0.185inch |
| Length | 6.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Turns | 1 |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 10kR |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Trimpot® 3362 - Sealed |
| Technology | CERMET |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 10% |
| Weight | 0.02oz |
| Width | 4.7mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3362F-1-103LF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.