
Cermet trimmer potentiometer, 0.5W power dissipation, 100kΩ resistance with 10% tolerance. Features a single turn, linear taper, and through-hole PCB mounting with 3 pins. Operates within a temperature range of -55°C to 125°C and has a 300V voltage rating. This sealed cermet trimmer is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3362M-1-104LF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Blue |
| Depth | 4.7mm |
| Height | 0.275inch |
| Length | 0.26inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Turns | 1 |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 100kR |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Trimpot® 3362 - Sealed |
| Taper | Linear |
| Technology | CERMET |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 300V |
| Weight | 0.02oz |
| Width | 0.185inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3362M-1-104LF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.