
Cermet trimmer potentiometer with 100 Ohm linear resistance and 10% tolerance. Features a 0.5W power rating and 300V voltage rating. Designed for PCB mounting with vertical screw actuator orientation and pin terminals. Operating temperature range from -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3362P-1-101LF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Orientation | Vertical |
| Actuator Type | SCREW |
| Color | Blue |
| Depth | 6.99mm |
| Height | 4.7mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.6mm |
| Manufacturer Series | 3362 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Number of Turns | 1 |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 100R |
| Resistance Law | Linear |
| Resistance Tolerance | 10% |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Trimpot® 3362 - Sealed |
| Taper | Linear |
| Technology | CERMET |
| Terminal Finish | Tin |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 10% |
| Type | Potentiometer |
| Voltage Rating | 300V |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| Weight | 0.02oz |
| Width | 6.6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3362P-1-101LF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
