
The Bourns 3362U-1-501 is a Cermet trimpot with a resistance of 500 ohms and a tolerance of 10%. It has a maximum power dissipation of 500 milliwatts and operates between -55°C and 125°C. The component is packaged in a rail/tube format and is terminated with a pin. It is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3362U-1-501 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Blue |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Turns | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Resistance | 500R |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Trimpot® 3362 - Sealed |
| Taper | Linear |
| Technology | CERMET |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 10% |
| Weight | 0.02oz |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3362U-1-501 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
