The Bourns Trimpot 3362 Sealed Linear 20kR 10% 500V Through Hole is a variable resistor with a cermet element, packaged in a rail or tube format. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 125°C and a maximum power dissipation of 500mW. The resistor is not RoHS compliant and contains lead. It is available in a through-hole package with PC pins.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Color | Blue |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Turns | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Resistance | 20kR |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Trimpot® 3362 - Sealed |
| Taper | Linear |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Weight | 0.02oz |
| RoHS | Not Compliant |