
The Bourns Trimpot 3362 Sealed Cermet Variable Resistor is a through-hole mounted component with a maximum power dissipation of 500mW and a tolerance of 10%. It has a resistance of 500 ohms and is available in a quantity of 200 per packaging unit. The resistor is made of cermet technology and is not RoHS compliant. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3362Z-1-501 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Depth | 4.7mm |
| Height | 0.275inch |
| Length | 6.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Military Standard | Not |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Resistance | 500R |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Trimpot® 3362 - Sealed |
| Technology | CERMET |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 10% |
| Weight | 0.02oz |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3362Z-1-501 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
