The Bourns 3382H-1-252 is a variable resistor with a linearity of 2% and a resistance of 2.5kΩ. It operates within a temperature range of -40°C to 120°C and is supplied with a maximum voltage of 16V. The resistor is packaged in a rail/Tube format and is mounted through a hole. It is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3382H-1-252 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Hole for Shaft |
| Linearity | 2% |
| Max Operating Temperature | 120°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage (DC) | 16V |
| Mount | Through Hole |
| Output | RESISTIVE |
| Output Type | Analog |
| Packaging | Rail/Tube |
| Resistance | 2.5kR |
| Resistance Tolerance | 30% |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | PC Pin |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3382H-1-252 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.