
The Bourns Trimpot 3386 Sealed Linear Resistor features a voltage rating of 300V and a power dissipation of 500mW. It is a through-hole mounted component with a packaging style of rail/tube. The resistor has a linear taper and a tolerance of 10%. It operates within a temperature range of -55°C to 125°C and is not compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3386F-1-103 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Color | Blue |
| Depth | 9.53mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 9.53mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Military Standard | Not |
| Mount | Through Hole |
| Number of Turns | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 10kR |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Trimpot® 3386 - Sealed |
| Taper | Linear |
| Technology | CERMET |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 300V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Weight | 0.03oz |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Bourns 3386F-1-103 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
