Cermet trimmer potentiometer, 500 Ohm resistance, 0.5W power rating, and 10% tolerance. Features a vertical screw actuator, PC pin termination, and through-hole mounting. Operates within a -55°C to 125°C temperature range, with a 300V DC rated voltage. Sealed design with a linear taper and tin terminal finish.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3386F-1-501 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Orientation | Vertical |
| Actuator Type | SCREW |
| Color | Blue |
| Depth | 9.53mm |
| Height | 4.83mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 9.53mm |
| Manufacturer Series | 3386 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Turns | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 500R |
| Resistance Law | Linear |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Trimpot® 3386 - Sealed |
| Taper | Linear |
| Technology | CERMET |
| Terminal Finish | Tin |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 300V |
| DC Rated Voltage | 500V |
| Weight | 0.03oz |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Bourns 3386F-1-501 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.