
The Bourns 3386H-DM7-202 is a through-hole fixed resistor with a voltage rating of 300V and a resistance of 2kR. It has a tolerance of 10% and is constructed from cermet material. The resistor is packaged in rail/Tube and has a weight of 0.03oz. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Rail/Tube |
| Resistance | 2kR |
| Resistor Type | Cermet |
| Series | 3386 |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 300V |
| Weight | 0.03oz |
| RoHS | Not Compliant |