
The Bourns Trimpot 3386H-EY5-501 is a CERMET variable resistor with a voltage rating of 300V and a tolerance of 10%. It has a maximum power dissipation of 500mW and is available in a through-hole package. The resistor is manufactured by Bourns and is not RoHS compliant. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Bourns 3386H-EY5-501 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Depth | 7.87mm |
| Height | 0.375inch |
| Length | 9.53mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Resistance | 500R |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Trimpot® 3386 - Sealed |
| Technology | CERMET |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 300V |
| Weight | 0.03oz |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Bourns 3386H-EY5-501 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.