The Bourns Trimpot 3386S-1-504T is a 300V cermet trimpot with a 10% tolerance and a maximum power dissipation of 500mW. It is designed for through hole mounting and is packaged in a rail/tube configuration. The component is rated for operation between -55°C and 125°C. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Mount | Through Hole |
| Number of Turns | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Resistance | 500kR |
| Resistor Type | Cermet |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Trimpot® 3386 - Sealed |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 300V |
| Weight | 0.03oz |
| RoHS | Not Compliant |