
Trimmer Resistors - Through Hole 3/8"SQ 5KOHMS 10% 0.5WATTS
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 50 |
| Resistance | 5kR |
| Resistor Type | Cermet |
| Series | 3386 |
| Termination | Pin |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 300V |
| RoHS | Not Compliant |